> Strona główna > Aktualności > News > Wycieczka do Zalipia i Wał-Rudy
ŚDS Limanowa - Zapraszamy! ŚDS Limanowa - Zapraszamy! ŚDS Limanowa - Zapraszamy! ŚDS Limanowa - Zapraszamy!
Środowiskowy Dom Samopomocy
BigBullet

Kontakt z nami:

ul. Kilińskiego 11
34-600 Limanowa

Telefon: (18) 337-50-85

sds@miasto.limanowa.plWycieczka do Zalipia i Wał-Rudy
Data 12/06/2019 10:43  Autor sds_limanowa  Kliknięć 29  Język Globalny
 04.06.2019 r. 

   4 czerwca 2019 r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Limanowej uczestniczyli w wycieczce do Zalipia i Wał – Rudy. 

     Na wstępie udaliśmy się do Zalipia – niewielkiej wsi w województwie małopolskim, która od dawna słynie z malowanych chat.  Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Zagrody Trójniaków Grzegorza Trójniaka w Zalipiu. Uczestnicy byli pod wrażeniem pięknej zalipiańskiej wsi, czuli się tutaj bardzo bezpiecznie wśród zielonych terenów obsadzonych drzewami, kwiatami. Mogli odpocząć w cieniu na ławeczkach, chętnie skorzystali z huśtawki. Gospodarze zorganizowali nam także ognisko i grill z pieczeniem kiełbasek.  W ramach zajęć edukacyjnych poznaliśmy także tajniki wypieku tradycyjnych „blachorzy” – placków pieczonych na blasze. Po zakończeniu warsztatów edukacyjnych mogliśmy także zobaczyć sprzęty i urządzenia, które były wykorzystywane w gospodarstwie domowym ponad 100 lat temu oraz szopkę Bożonarodzeniową wykonaną ze sklejki, a w całości malowaną tradycyjnymi motywami kwiatów z Zalipia.

     Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie najstarszego malowanego domu w Zalipiu– zagrody Felicji Curyłowej. Pani przewodnik oprowadzając po pomieszczeniach opowiedziała wiele ciekawych informacji związanych z tym miejscem. Uczestnicy byli pod wrażeniem wnętrz domu Felicji, mnóstwem kwiecistych malowideł na ścianach pomieszczeń, malowanego pieca a także wiszących papierowych firanek. W chacie można było zobaczyć również oryginalne meble i sprzęty domowe używane przez artystkę oraz pamiątki rodzinne.   

     Uczestnicy wycieczki następnie udali się do Domu Malarek w Zalipiu. Jest to Dom Kultury w którym prezentowane są prace zalipiańskich artystów. Można także zobaczyć wystawę fotograficzną z odbywającego się co roku konkursu malowanych chat. Wszyscy z zachwytem oglądaliśmy zgromadzoną w Domu Malarek ekspozycję sztuki ludowej. W otoczeniu budynku podziwialiśmy znajdujące się obiekty: altanę stoły z ławami, ule. Po intensywnym zwiedzaniu wszyscy udali się na wspólny obiad wraz z deserem.  

     Po dłuższym odpoczynku połączonym z przerwą obiadową udaliśmy się do podtarnowskiej wsi Wał-Ruda gdzie znajduje się dom w którym mieszkała błogosławiona Karolina Kózka wraz ze swoją rodziną.  Zobaczyliśmy tam wiele przedmiotów które używała kiedyś Karolina. Na ścianach izb znajduje się wiele świętych obrazów, w tym słynny obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, na który Karolinka Kózka spojrzała wychodząc z domu po raz ostatni. Karolina Kózka zginęła w wieku 16 lat z rąk rosyjskiego żołnierza usiłującego go zgwałcić.

     Wycieczka była bardzo udana, pełni wrażeń artystycznych wróciliśmy do Limanowej. 

  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Brak komentarzy.
Kto jest online
US 35.175.x.x
Unknown 63.143.x.x